Se afișează postările cu eticheta infertilitate. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta infertilitate. Afișați toate postările

luni, 25 august 2014

Pe baricade in continuare!

Nu am lasat-o balta. Nu am mai scris aici pentru ca am trecut printr-o perioada de sila si revolta. La ultimul control pe care l-am facut- eco- s-a descoperit un polip in uter care, citez, "functioneaza ca un sterilet". Deci, conform noii descoperiri, chiar daca ajungeam si faceam FIV tot putem sa nu reusesc sau sa se opreasca eventuala sarcina din evolutie. Nu mai spun ca, in timpul incercarilor de pana acum, am facut eco cam de doua ori pe saptamana si nimeni nu a vazut blestematul asta de polip!!! Cum se poate asa ceva???

Am facut din nou analizele hormonale in ziua 3:
1. FSH
2. LH
3. Prolactina
4. Estradiol
5. TSH
6. AMH
Numai pentru AMH am platit 250 de lei! Astept cu interes rezultatele si apoi voi merge la medic sa vedem ce facem. Probabil vom scoate mai intai polipul.

Nu mai am energie si nici cu banii nu stau bine. Sunt foarte ingrijorata si dezamagita! Tot visul asta mi se pare din ce in ce mai indepartat.

In septembrie voi lua o mica vacanta si voi merge la Sovata unde se fac tratamente foarte bune impotriva infertilitatii. Ne va prinde bine schimbarea de aer si abia asteptam. Dupa vacanta vom vedea ce e de facut.

Va doresc sanatate si vise implinite! A...si doctori care stiu ce fac!!!

Cu drag,
R.

luni, 18 noiembrie 2013

Continuam!

Tragem aer in piept si, dupa doua inseminari nereusite, continuam!
 
A fost mai dificil nu doar sa trec peste esecul inregistrat, ci si sa gasesc calea de urmat. Toti medicii din acest oras urmeaza cam aceeasi abordare si aceleasi scheme de tratament. Am vorbit cu suficiente paciente ca sa aflu asta. Asa ca ce rost are sa imi schimb medicul? Doar ca sa o iau de la capat?
Ideea e ca mie imi trebuie ceva fresh, nou. Si, intamplator, am aflat de un doctor bun din Chisinau care "are drum" pe aici in zilele urmatoare. Imi iau dosarelul si ma duc sa vad daca e ceva diferit decat ceea ce am incercat pana acum.
 
Va tin la curent!
 
Cu drag,
R.

luni, 16 septembrie 2013

Continuam lupta pentru a avea un copil sanatos

Am fost la consult intr-o zi mare: Ziua Crucii. Sper ca Dumnezeu sa ma ajute in continuarea luptei noastre pentru a avea un copil sanatos.
 
Cum stau:
1. ovarele sunt ok. Cerazette si-a facut efectul si ovarele mele se odihnesc. Nu a aparut niciun chist, niciun folicul.
2. mi s-a spus ca in ceea ce priveste colul meu uterin s-ar putea sa avem un pic probleme. el incepe suplu si liber, cum e normal, numai ca la un moment dat apare o formatiune care poate impiedica spermatozoizii sa ajunga unde trebuie. de aceea mi s-a recomandat tot inseminare.
3. pentru sotul meu mi s-a recomandat din nou profertil. este un pic cam scump- in jur de 200 de lei. eu pana acum i-am dat zinc si acid folic care, alaturi de alte componente, se regasesc si in compozitia profertil. Probabil ca vom face un efort sa cumparam acest medicament.
4. dupa ce voi termina toate procedurile tot voi avea nevoie de stimulare ovariana.
 
Ce urmeaza:
1. In saptamana 23-28 septembrie facem instilatiile. Eu le-am numit intr-un post anterior distilatii, dar se pare ca am gresit:). Facem aceasta procedura deoarece, la operatie, s-a stabilit faptul ca trompa stanga era infundata. Mi s-a facut o procedura (nu mi s-a spus cum se numeste) in timpul operatiei prin care s-a delipit trompa si acum facem instilatiile. Pe scurt, se injecteaza in trompe un amestec de antibiotice. Teoretic se fac 3 instilatii, cu cate o zi pauza. Daca e ok se pot face doar doua.
 
2. Dupa ce termin folia de cerazette si dupa ce apare si se termina menstruatia, urmeaza sa facem o histerosalpingografie. Suna foarte complicat, dar am mai auzit de aceasta procedura. Ba chiar la un moment dat am si intrebat daca nu trebuie sa facem asa ceva. In fine...mai bine mai tarziu decat niciodata. Histerosalpingograma este o investigatie radiologica cu ajutorul careia se vizualizeaza partile interne ale uterului, trompele uterine si partile inconjuratoare. Histerosalpingograma se efectueaza prin introducerea unei substante de contrast la nivelul uterului prin intermediul unui tub introdus prin partea inferioara a vaginului. Detalii aici.
 
3. Daca histerosalpingografia este ok (sper sa fie asa) trecem la stimulare si apoi, eventual, la inseminare.
 
Doctorita parea sigura ca vom reusi, dar mie parca nu imi mai vine sa imi fac sperante. Cu toate acestea, suntem decisi sa mergem inainte si sa mai incercam.
 
Cu drag,
R.

duminică, 15 septembrie 2013

Scrie si tu! Implica-te!

Pe infertilitate.com am citit ca saptamana 16 - 22 septembrie 2013 este săptămâna națională de conștientizare a fenomenului social și medical al infertilității.

Despre ce este vorba?
"Acum este vorba despre a salva Subprogramul FIV al Ministerului Sanatatii. Atat timp cat a functionat, au fost aprobate 1486 dosare, depuse in perioada august 2011 - dec. 2012 . In acest an 2013 nu s-au putut depune dosare, desi Subprogramul teoretic exista, este in lista de programe nationale de sanatate publicata in Monitorul Oficial."

Ce putem face noi?
"Ideea de baza este urmatoarea: rugam persoanele afectate de infertilitate si pe sustinatorii acestora sa scrie scrisori ministrului Sanatatii. Scrisori pe hartie, puse in plic timbrat si trimise la cabinet, in perioada 13 - 20 septembrie.
Adresa:
MINISTERUL SANATATII
Cabinetul Dlui Ministru Eugen Nicolaescu
Intr. Cristian Popisteanu nr. 1-3
sector 1 cod 010024 BUCURESTI
Scrisorile trebuie sa fie personalizate, incepute cu formula “Stimate Domnule Ministru Eugen Nicolaescu”, si trebuie semnate, fie cu numele intreg, fie cu initiale. Scrisoarea nu trebuie sa fie lunga (poate avea 1/2 pagina, dar daca simtiti nevoia sa scrieti mai mult - nu va limitati), ci sincera si convingatoare: ce ati vrea sa stie ministrul Sanatatii despre lupta cu infertilitatea si despre importanta sprijinirii cuplurilor hipofertile. Ideal ar fi ca scrisorile sa fie scrise de mana, sa se vada ca nu sunt “fabricate in redactie” si sa vina din toate colturile tarii (ba si din afara tarii, in semn de sprijin si solidaritate cu cuplurile hipofertile din Romania, rugam sustinatorii nostri care locuiesc abroad sa se implice - da, se poate scrie si intr-o limba straina de circulatie internationala; o sa ne rugam si colegele din Fertility Europe sa scrie). Scrisorile pot fi si scrise la computer si doar semnate de mana. Rugati si pe cei apropiati sa scrie, important este mesajul, dar si numarul scrisorilor.
Scrisorile vor trebui puse la posta in perioada 13 - 20 septembrie, sa ajunga grupat si sa isi faca efectul."

Nu este un efort prea mare si nici nu este o actiune costisitoare. Haideti sa facem acet lucru, sa urmam initiativa Asociatiei. Ganditi-va ca puteti ajuta printr-un simplu gest. De cate ori asteptam sa ni se intample ceva bun si noua? Acum putem noi sa facem ceva pentru noi sau pentru altii. Stiu ca nu sunt foarte multi vizitatori pe aceasta pagina dar, pe cei care intra intamplator si se lupta cu problema infertilitatii VA ROG sa scrieti si sa trimiteti scrisorile.

Cu drag si speranta,
R.

duminică, 11 august 2013

Tratamente homeopatice impotriva infertilitatii

Am citit destul de mult despre tratamentele homeopatice impotriva infertilitatii. Nu am urmat niciunul inca nu pentru ca nu as avea incredere, ci pentru ca inca nu am gasit pe cineva sa ma indrume in aceasta privinta. De fapt...stati...cred ca am urmat un asemenea tratament cand am folosit Carpicon supozitoare pentru chisturile ovariene. Nu am scapat, insa atunci, de chistul pe care a trebuit sa il scot prin celioscopie. Eu nu am urmat tratamentul in forma prezentata pe site. Am folosit cate un supozitor/zi, dupa terminarea ciclului menstrual, timp de zece zile/luna, pentru o perioada de trei luni.

Eu nu cred ca e suficient sa bei nu stiu ce ceaiuri sau sa iei nu stiu ce pilule naturiste si gata: te-ai vindecat! Si plantele astea trebuie intelese fiecare in parte, precum si eventuala combinatie intre ele sau intre ele si alte tratamente pe care le urmezi, sau intre ele si alte eventuale probleme de sanatate pe care le ai... Nu mi se pare ca problema asta ar trebui tratata in mod simplist. Zilele trecute o doamna imi povestea cum a luat ea propolis si i-a disparut o rana de pe col. Ei... asta mi se pare o lovitura data tratamentelor homeopatice:)) Cine mai poate avea incredere in ele cand aude asa ceva?:)

Dar sa redevenim seriosi. E asa o ameteala continua intre medicamentele care sunt prescrise si eventualele alternative naturiste. Pana acum aveam mai multa incredere in medicamente pentru ca ma gandeam ca ele sunt supuse unui proces mai aspru inainte de a fi autorizate si disponibile in farmacii. Dar, totodata, sunt de parere ca in multe cazuri se prescriu aiurea aceaste medicamente. Va rog sa-mi scuzati scepticismul, dar acesta se bazeaza pe recentele mele experiente legate de medici si felul in care acestia isi profeseaza meseria. La fel, si modul in care unii sustin ca s-au vindecat miraculos de tot felul de probleme datorita faptului ca au luat aloe-vera sau mai stiu eu ce ma pune pe ganduri.

Am citit aici dar numai (sunt multe site-uri cu informatii asemanatoare) despre tot felul de tratamente naturiste. Unele femei povestesc chiar de reusite datorate acestor tratamente. Lucrurile astea ma fac sa ma gandesc mai mult la acest aspect. Eu nu as urma o asemenea reteta luata de pe net, dar ma gandesc din ce in ce mai mult sa merg si la un homeopat pentru a mai afla o parere.

Cu drag,
R.

joi, 20 iunie 2013

Ziua 2

E prima oara in ultima vreme cand ma bucur ca a venit CM. Trebuie sa vina pe 23, chiar cand plec la mare, dar, probabil din cauza anticonceptionalelor, a venit mai devreme si pana ajung la mare scap de el.

De azi incep a doua luna de tratament cu Diane. Abia astept sa termin si sa incep din nou activitatile mele obisnuite pe frontul de lupta:). M-am bucurat de pauza asta de la ecografii, Gonal si alte chestiuni asemanatoare, dar ma inspaimanta timpul care trece. Si trece degeaba in opinia mea. Asa ca, inca un pic si la treaba!

Pana atunci: soare, mare, nisip, etc.

Pe curand,
Cu drag,
R.

luni, 10 iunie 2013

Pe metereze

Sunt tot aici, cuminte ca de obicei. Iau in fiecare zi, la aceeasi ora, o pastiluta de Diane 35. Mai am 4 pastile, 7 zile de pauza si incep a doua cutie. Deci cam pe 8-9 iulie am sa ma programez din nou la doamna doctor cu noi sperante pentru un nou inceput.

Zilele mele curg oarecum liniar acum. Nu sunt foarte aglomerata, ba chiar am avut zile foarte libere in care am incercat cu greu sa-mi gasesc ceva de facut pentru a nu ma lasa prada gandurilor.

Urmeaza o saptamana de mare la sfarsitul lunii. Chiar daca nu ma dau in vant dupa litoral, acum abia astept sa schimb aerul si preocuparile. Sper sa ma intorc cu ganduri si energii bune.

Am telul asta in cap si in inima: sa avem un copilas sanatos... si nimic nu ma poate abate de la scopul asta!

Pe curand,
Cu drag,
R.

duminică, 26 mai 2013

Offffffffff...reincepem numaratoarea

24 mai= Ziua 1
Am luat-o de la capat. Am sperat, in secret, ca luna asta in care nu am facut niciun tratament voi ramane insarcinata. Nu am ramas... Am reinceput sa iau Diane 35 si, inainte de a termina a doua luna de tratament, urmeaza sa ma programez la doamna doctor.

Tocmai am aflat ca o prietena de-a mea a nascut fix de ziua mea o fetita si ma tot gandesc ca ar putea fi un semn...sau asa vreau eu sa cred:) Alta tipa pe care o cunosc- avea si ea diverse probleme- a reusit sa ramana insarcinata fara niciun tratament. Deci se poate! Trebuie un pic de credinta si sansa.

Cu drag,
R.

duminică, 28 aprilie 2013

Prima IUI= nereusita

Azi e ziua 2 a CM pentru mine. IUI-ul a fost, deci, nereusit. Nu am avut putere sa o sun pe dna doctor sa o anunt, iar maine am un examen important. Asa ca o voi suna, probabil, marti. Sunt...dezamagita...ingrijorata... Nu stiu ce va urma- sper ca cele doua luni de pauza. Am obosit fizic, psihic si financiar. Sper sa luam lunile alea de pauza si poate se va intampla atunci o minune! Am mai auzit de cazuri din astea.

Nu stiu ce sa mai spun. Nu-mi vine sa cred ca e asa de greu, ca nicaieri nu exista vreo certitudine...Parca as inota intr-un butoi cu smoala. Asa ma simt: in reluare...Bine ca nu am mai apucat sa-mi fac test de sarcina. Nu as mai fi suportat sa vad o singura liniuta acolo!!!

Ideea este ca parca nu ma pot imagina tinandu-mi copilasul in brate. Nu stiu daca este vreun semn sau ma simt asa pentru ca sunt acum trista si dezamagita... Nu o las balta, doar ca entuziasmul a scazut foarte mult!

R.

sâmbătă, 6 aprilie 2013

Emotii

Emotii mari pentru ecografia de luni. Sper sa am un folicul bun...

Ma ingrijoreaza si situatia financiara. Tratamentul cu Gonal doar pentru patru zile ma costa 5 milioane si ceva. Daca vom face inseminare artificiala inseamna ca mai avem nevoie de aproximativ 9 milioane. Nici nu mai vreau sa fac calcule. Continui dar e din ce in ce mai greu si financiar si emotional. Sper ca tot efortul asta sa dea roade...adica ROD:)

Hai, bebe....vino la noi 'ca te asteptam de mult timp!

joi, 28 martie 2013

Inca o dezamagire

Va trebui sa o iau de la capat, desi ma simt atat de obosita. Mi-am pierdut parca si speranta dar nu pot sa renunt. Trebuie sa mai incerc.
Nu-mi vine sa cred ca e atat de greu...

vineri, 22 februarie 2013

De sfarsit de luna

Ne apropiem de sfarsitul lunii februarie. Am fost cuminte si am urmat ca la carte cele spuse de doctorita. Sincera sa fiu, m-am bucurat de o pauza atat de mare de la drumurile catre spital, ecografii, etc. Mi se pare ca a trecut o vesnicie de cand am fost ultima oara la eco.

Tocmai trec prin perioada fertila- cred eu. Luna asta am renuntat la testele de ovulatie si am mers pe numaratul zilelelor. Ramane sa vedem daca se intampla o minune.

Din ce in ce mai mult aud de probeleme de fertilitate la cuplurile din jurul meu. Se pare ca a ramane insarcinata acum nu mai este o chestie normala, ci aproape o minune. Si asta ma intristeaza foarte mult. Ei...dar poate ca am sa sparg eu ghinionul:)

Cu drag,
R.

vineri, 8 februarie 2013

Inca o luna, inca un chist

La ultima ecografie (ziua a patra) am remarcat ca mai exsta un chist pe unul din ovare.Cred ca este acelasi care nu a vrut sa ma paraseasca nici in urma tratamentului cu Diane. In concluzie, nu mi-a putut prescrie stimulare ovariana, asa ca am trecut pe Voltaren supozitoare pe CM si utrogestan in zilele 14-25. Nu prea cred ca scap de chistul asta, dar astept ecografia urmatoare, in ziua 3 a CM din martie.

Pana atunci, urmez indicatiile si sper. Intre timp, viata mea profesionala e din ce in ce mai "discreta" si nici cu sistemul nervos nu prea stau bine.

R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...