Se afișează postările cu eticheta Cerazette. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cerazette. Afișați toate postările

duminică, 25 august 2013

Dileme...

Sangerarea continua. Cantitatea e foarte mica...cam cat sa murdareasca un pic servetelul. Azi e deja a patra zi. Nu prea stiu ce sa fac. La doctorita mea imi pot face programare abia pe 3 septembrie. Voiam sa ma duc la sfarsitul lunii septembrie, dar ma vad nevoita sa-mi schimb planurile.

Nu ma doare nimic, dar ma ingrijoreaza destul de mult sangerarea asta. Nu o pun seama Cerazette care ar fi trebuit sa duca la intreruperea menstruatiei, nu la repetarea ei in aceeasi luna. Pe de alta parte, daca greseau ceva in timpul operatiei, logic ar fi fost sa fi avut semne mai devreme, nu acum.... dupa aproape o luna. In fine...mai astept sa vad ce se intampla. Nu m-as duce la alt medic.

Nu mai inteleg nimic. Offff....

Cu drag,
R.

vineri, 23 august 2013

Efectul Cerazette?

La 11-12 zile de la prima zi a menstruatiei, adica ieri, am avut din nou o sangerare foarte mica care, din cate am putut sa remarc pana acum, s-a si oprit. Nu mai inteleg nimic si chiar m-am speriat un pic. Dna doctor mi-a spus ca de la Cerazette s-ar putea sa nu am menstruatie, nu ca voi avea sangerari asa...alandala... Cum ea este inca in concediu, am sa astept pana vine pentru a-i povesti totul. Offf....nu vreau sa fiu prapastioasa, dar sper ca nu au gresit ceva pe acolo cand m-au operat. Eu m-am dus la spital cu toata increderea, dar deja am inceput sa am dubii. Oare am facut ce trebuia sau am gresit?

Cu drag,
R.

sâmbătă, 10 august 2013

Menstruatie?

Ieri, chiar atunci cand ma gandeam ca mi-am revenit dupa toata aventura cu operatia, am sesizat ca mi-a venit menstruatia. Sau cel putin asa o numesc eu: cantitatea e foarte foarte foarte mica, iar data e cu vreo 10 zile inainte de cea la care ma asteptam. Ma simt bine si nu imi fac nicio grija deocamdata. Dna doctor mi-a spus ca, din cauza ca iau Cerazette, o sa fie mai ciudata menstruatia, ba chiar e posibil ca in unele luni sa nu am deloc.

E greu sa ma adaptez la toate schimbarile astea din corpul meu, pe care nu le inteleg mereu si nu stiu cum sa le interpretez. Sper sa fie o menstruatie mai ciudata si atat!

Cu drag,
R.

miercuri, 17 iulie 2013

Un nou inceput...pentru a cata oara?

Azi declar oficial Ziua 2. Cantitatea e foarte foarte mica, cred ca din cauza lui Diane. Am luat, cum am vorbit cu doctorita Cerazette si azi o voi suna pentru a stabili ziua de internare.

Pentru sotul meu am luat Zinc, pentru ca am citit ca are efect pozitiv asupra feritilitatii la barbati si va lua si el, ca si mine, acid folic.

Incerc sa reduc si stresul, desi e foarte greu. De cateva saptamani am un nod permanent in gat. Desi am citit ca nu prea are teoretic legatura cu tiroida, m-am decis sa merg la un endocrinolog. Mai mult ca sa fiu sigura ca nu am ceva si la tiroida cum am la ovare si sa am un tablou complet inainte de operatie. Am un mini-chist care nu e ingrijorator, iar nodul in gat provine de la anxietate si de la spasmofilia de care stiam. Asa ca imi administrez Osteocare si macar am scapat de carceii care ma scoteau din sarite. Nodul in gat e tot acolo!!!

Am emotii... nu am mai fost niciodata internata intr-un spital. Nici nu stiu cum am sa ma comport. Sper sa nu fiu prea cu capul in nor si sa ma descurc... Offf.... Mi-e atat de greu sa o sun pe doctorita!

Cu drag,
R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...