Se afișează postările cu eticheta tratament infertilitate. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tratament infertilitate. Afișați toate postările

duminică, 28 septembrie 2014

Tratament ginecologic la Sovata

Cele 16 zile de Sovata au luat sfarsit ieri (11-27 septembrie). Nu mai descriu statiunea pentru ca este de vis oricum: e cea mai frumoasa statiune din ce am vazut pana acum in Romania.

8 zile am facut cate 4 proceduri pe zi pentru remedierea problemelor legate de fertilitate:
1. tampon vaginal cu namol- stiu ca suna aiurea dar cica are efecte pozitive. Mi se punea un astfel de tampon dupa care eram invelita in folie de plastic si in paturi. Statea asa cam 40 de minute si apoi eram invitata la dus.

2. irigatii vaginale cu apa sarata.

3. unde scurte in zona abdomentului

4. bai in bazinul cu apa sarata.

Cel mai neplacut a fost tamponul dar am reusit sa ma obisnuiesc cu asta. Statiunea era plina de cupluri tinere care doreau sa isi rezolve probleme similare.

Cum se ajunge acolo? Ori cu bilet prin Casa de Pensii (daca ai salariul sub 2000 de lei pe luna) sau pe cont propriu. Daca mergi prin Casa de Pensii vei plati doar jumatate din bilet (700 de lei) care include cazarea 16 nopti, 3 mese pe zi si tot tratamentul. Pe cont propriu: la baza de tratament Alunis, unde am facut eu procedurile, tratamentul pentru probleme ginecologice costa in jur de 550 de lei/ 5 zile. E nevoie si de bilet de trimitere de la medicul de familie. Cazare se gaseste peste tot: hoteluri, pensiuni, case particulare. La hotel Alunis cazarea in camera dubla este in jur de 45 de euro/zi, mic dejun inclus.

Eu am facut cu speranta toate aceste proceduri si m-am bucurat din plin de vremea frumoasa si de tot ce are de oferit statiunea si imprejurimile ei (Sighisoara, Targu Mures, Praid si Turda). Relaxarea mi-a prins foarte bine si ajunsa acasa ma gandesc ce sa facem in continuare.

Sa dea Domnul sa fie de folos!

PS. Du-ma, mama, la Sovata sa-l cunosc si eu pe tatat!:))
R.

duminică, 14 aprilie 2013

IUI: impresii si sperante

Ieri a fost o zi importanta pentru noi.
La 9 am ajuns la cabinet si sotul meu a dat proba de sperma necesara. Urma sa fie preparata asa ca ne-am intors la 10 jumatate. Mai erau cateva cupluri programate pentru IUI. Am fost dusa intr-un fel de rezerva si mi s-a facut o injectie de NoSpa pentru relaxare musculara. Cam dureroasa injectia asta. Asistenta vorbea atat de incet, incat m-am asezat cu fata in sus, crezand ca imi va face injectia in burta:)) Si eu eram cam aeriana!

Am fost dusa apoi in sala unde mi s-a facut procedura. Nu am fost prea pregatita pentru etapa asta, nu ma asteptam sa simt o usturime asa mare si un fel de crampe abdominale. Sperma a fost ok, din cate mi s-a spus- 18 milioane de baietei s-au dat cu capul de peretii uterului cautand trompele. Cred ca era ca la 100 m garduri acolo:)) Sper sa fi fost unul suficient de abil si rapid. Nu mi-am mai facut ecografie dar cred ca ovulam- de aici crampele. Din pacate nu-mi amintesc cat a durat. Mi s-a parut ca a trecut foarte repede totul. Doamna doctor a fost foarte ok si m-a facut sa ma simt mai bine. Dupa procedura am ramas pe masa ginecologica 2-3 minute.

M-am reintors in rezerva unde am fost sfatuita sa stau intinsa in pat in jur de 15 minute. Intre timp a venit o doamna care se pregatea si ea de a III-a inseminare:(. Aici am dat fata in fata cu trista realitate- stiati ca procentele de reusita la IUI se dau avand la baza trei incercari? E cam deprimant, dar, cum spuneam, sper sa fiu eu cea care reuseste din prima. Si, ii doresc doamnei care mi-a fost pentru cateva minute colega, sa reuseasca acum. Din cate am discutat cu ea, tratamentul pe care l-a urmat a fost acelasi cu cel prescris mie.

Am revenit cam obosita acasa. Am stat cam toata ziua in pat, nu numai pentru ca asa am inteles ca e bine, dar parca nici nu mai aveam putere in mine.

Urmeaza acum sa-si faca si Dumnezeu datoria si sa ne ajute...

R.

vineri, 1 februarie 2013

Nici luna asta

Am avut dreptate ieri si mi s-a confirmat azi. Nu sunt insarcinata. Trebuie sa o iau de la capat cu o ecografie la care trebuie sa ma prezint luni. Sunt...dezamagita si chiar nu stiu ce sa mai fac. Ce nu e in regula?

Am citit un articol despre Diane 35 care vor fi retrase din Franta, nu inca si din Romania. Eu am luat doar trei luni dar ma gandesc ce voi face daca doctorita imi va prescrie iar aceste anticonceptionale. Bine, in cazurile astea nici nu stii daca e vorba de politica companiilor farmaceutice (care am remarcat ca e cel putin dubioasa) sau de o cercetare reala.

O iau de la capat. Ma mai plang week-end-ul asta si gata. Trebuie sa mai incerc.


R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...