Se afișează postările cu eticheta tratament. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tratament. Afișați toate postările

duminică, 28 septembrie 2014

Tratament ginecologic la Sovata

Cele 16 zile de Sovata au luat sfarsit ieri (11-27 septembrie). Nu mai descriu statiunea pentru ca este de vis oricum: e cea mai frumoasa statiune din ce am vazut pana acum in Romania.

8 zile am facut cate 4 proceduri pe zi pentru remedierea problemelor legate de fertilitate:
1. tampon vaginal cu namol- stiu ca suna aiurea dar cica are efecte pozitive. Mi se punea un astfel de tampon dupa care eram invelita in folie de plastic si in paturi. Statea asa cam 40 de minute si apoi eram invitata la dus.

2. irigatii vaginale cu apa sarata.

3. unde scurte in zona abdomentului

4. bai in bazinul cu apa sarata.

Cel mai neplacut a fost tamponul dar am reusit sa ma obisnuiesc cu asta. Statiunea era plina de cupluri tinere care doreau sa isi rezolve probleme similare.

Cum se ajunge acolo? Ori cu bilet prin Casa de Pensii (daca ai salariul sub 2000 de lei pe luna) sau pe cont propriu. Daca mergi prin Casa de Pensii vei plati doar jumatate din bilet (700 de lei) care include cazarea 16 nopti, 3 mese pe zi si tot tratamentul. Pe cont propriu: la baza de tratament Alunis, unde am facut eu procedurile, tratamentul pentru probleme ginecologice costa in jur de 550 de lei/ 5 zile. E nevoie si de bilet de trimitere de la medicul de familie. Cazare se gaseste peste tot: hoteluri, pensiuni, case particulare. La hotel Alunis cazarea in camera dubla este in jur de 45 de euro/zi, mic dejun inclus.

Eu am facut cu speranta toate aceste proceduri si m-am bucurat din plin de vremea frumoasa si de tot ce are de oferit statiunea si imprejurimile ei (Sighisoara, Targu Mures, Praid si Turda). Relaxarea mi-a prins foarte bine si ajunsa acasa ma gandesc ce sa facem in continuare.

Sa dea Domnul sa fie de folos!

PS. Du-ma, mama, la Sovata sa-l cunosc si eu pe tatat!:))
R.

miercuri, 4 septembrie 2013

Start!

Mi-am luat inima in dinti si am sunat sa imi fac programare la doamna doctor. Din cauza ca a fost in concediu era full la capitolul programari, asa ca abia pe 14 septembrie am gasit loc.

Nu stiu de ce mi-a fost asa greu sa sun... Am o senzatie de oboseala numai cand ma gandesc ca iar o sa iau toate lucrurile de la inceput. Si parca nu am nicio speranta, desi, din cate am inteles, problemele mele nu sunt foarte grave, deci teoretic as avea sanse. Ma gandesc ca trebuie sa fac distilatiile alea pentru trompa, ca e posibil sa o iau de la capat cu Gonal-f care este responsabil de ruina mea din punct de vedere financiar... offff....

In plus, nu mai sunt capabila sa identific momentul in care va veni menstruatia, avand in vedere ca mi s-a cam dat peste cap in ultima luna. Sper sa nu-mi vina chiar atunci cand am programarea...

In rest... trebuie sa ma opresc din mancat. Imi vine sa rontai ceva non stop si chiar nu am nevoie de kilograme in plus! Ba chiar ar trebui sa mai dau jos. Acum ma gandesc ca daca tot am atata timp la dispozitie pana la programare poate fac un pustiu de bine si mai slabesc.

La job lucrurile sunt tulburi si mor de ciuda ca trebuie sa stau la mana unor oameni. Daca as fi avut mai multa minte acum ceva timp, mi-as fi facut si eu un plan de rezerva. Nu ca acum ar fi prea tarziu, dar intre un examen important care ma asteapta (inca nu e fixat si asta e aiurea) si planul nostru cu bebelusul...nu ma mai pot gandi acum la altceva.

Una peste alta, dorinta mea cea mai mare pentru anul acesta este sa raman insarcinata si sa avem un copil sanatos. Restul sunt chestiuni trecatoare si, chiar daca acum imi dau dureri de cap, sunt sigura ca voi gasi o cale de rezolvare pana la urma.

Cu drag,
R.

joi, 20 iunie 2013

Ziua 2

E prima oara in ultima vreme cand ma bucur ca a venit CM. Trebuie sa vina pe 23, chiar cand plec la mare, dar, probabil din cauza anticonceptionalelor, a venit mai devreme si pana ajung la mare scap de el.

De azi incep a doua luna de tratament cu Diane. Abia astept sa termin si sa incep din nou activitatile mele obisnuite pe frontul de lupta:). M-am bucurat de pauza asta de la ecografii, Gonal si alte chestiuni asemanatoare, dar ma inspaimanta timpul care trece. Si trece degeaba in opinia mea. Asa ca, inca un pic si la treaba!

Pana atunci: soare, mare, nisip, etc.

Pe curand,
Cu drag,
R.

duminică, 28 aprilie 2013

Prima IUI= nereusita

Azi e ziua 2 a CM pentru mine. IUI-ul a fost, deci, nereusit. Nu am avut putere sa o sun pe dna doctor sa o anunt, iar maine am un examen important. Asa ca o voi suna, probabil, marti. Sunt...dezamagita...ingrijorata... Nu stiu ce va urma- sper ca cele doua luni de pauza. Am obosit fizic, psihic si financiar. Sper sa luam lunile alea de pauza si poate se va intampla atunci o minune! Am mai auzit de cazuri din astea.

Nu stiu ce sa mai spun. Nu-mi vine sa cred ca e asa de greu, ca nicaieri nu exista vreo certitudine...Parca as inota intr-un butoi cu smoala. Asa ma simt: in reluare...Bine ca nu am mai apucat sa-mi fac test de sarcina. Nu as mai fi suportat sa vad o singura liniuta acolo!!!

Ideea este ca parca nu ma pot imagina tinandu-mi copilasul in brate. Nu stiu daca este vreun semn sau ma simt asa pentru ca sunt acum trista si dezamagita... Nu o las balta, doar ca entuziasmul a scazut foarte mult!

R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...