Dupa ce am terminat cu Cerazette, pe 9 octombrie, am avut o usoara si aproape insesizabila sangerare. Trei zile nu s-a mai intamplat nimic si apoi iar o usoara si tot insesizabila sangerare. M-am prins ca este de la Cerazette, dar nu stiam cum sa calculez perioada pentru histerosalpingografie. Am vorbit cu doctorita ca sa fiu sigura ca perioada se calculeaza de la prima zi in care am remarcat sangerarea. Mi-a confirmat si am sunat pentru programare, ca sa aflu ca se face doar intr-o singura zi pe saptamana, martea. Cum martea asta era full, nu ma puteau programa decat martea viitoare, 22 octombrie, cand, dupa socotelile mele, as fi in ziua a 15-a, deci toata operatiunea nu ar mai avea rost!
Offffffffff.... Mi-am luat inima in dinti si am sunat-o din nou pe doctorita. Ramane ca luni, pe 21, sa ma duc la un ecograf si vedem de acolo ce mai facem. In opinia mea, histerosalpingografia nu ar mai avea niciun rost. Doctorita mi-a zis ca se face intre ziua 7 si 10, din ce am mai citit se face cel tarziu pana in ziua a 14-a. Oricum ar fi eu sunt in afara acestor perioade. Voiam sa stiu daca e ok trompa care avea probleme pentru a putea reactiona cum trebuie daca va fi pusa problema unei inseminari. E aiurea de tot sistemul asta de programare pentru histerosalpingografie. Poti rata aceasta operatiune daca nu te informezi din timp asupra detaliilor. Asa cum o voi rata, probabil, eu. Daca sunt in afara perioadei propice nu are rost sa dau banii degeaba si sa ma supun unei chestiuni neplacute aiurea.
In fine...vedem luni...
Cu drag,
R.