Se afișează postările cu eticheta histerosalpingografie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta histerosalpingografie. Afișați toate postările

marți, 15 octombrie 2013

Cum (aproape) am ratat histerosalpingografia!

Dupa ce am terminat cu Cerazette, pe 9 octombrie, am avut o usoara si aproape insesizabila sangerare. Trei zile nu s-a mai intamplat nimic si apoi iar o usoara si tot insesizabila sangerare. M-am prins ca este de la Cerazette, dar nu stiam cum sa calculez perioada pentru histerosalpingografie. Am vorbit cu doctorita ca sa fiu sigura ca perioada se calculeaza de la prima zi in care am remarcat sangerarea. Mi-a confirmat si am sunat pentru programare, ca sa aflu ca se face doar intr-o singura zi pe saptamana, martea. Cum martea asta era full, nu ma puteau programa decat martea viitoare, 22 octombrie, cand, dupa socotelile mele, as fi in ziua a 15-a, deci toata operatiunea nu ar mai avea rost!
 
Offffffffff.... Mi-am luat inima in dinti si am sunat-o din nou pe doctorita. Ramane ca luni, pe 21, sa ma duc la un ecograf si vedem de acolo ce mai facem. In opinia mea, histerosalpingografia nu ar mai avea niciun rost. Doctorita mi-a zis ca se face intre ziua 7 si 10, din ce am mai citit se face cel tarziu pana in ziua a 14-a. Oricum ar fi eu sunt in afara acestor perioade. Voiam sa stiu daca e ok trompa care avea probleme pentru a putea reactiona cum trebuie daca va fi pusa problema unei inseminari. E aiurea de tot sistemul asta de programare pentru histerosalpingografie. Poti rata aceasta operatiune daca nu te informezi din timp asupra detaliilor. Asa cum o voi rata, probabil, eu. Daca sunt in afara perioadei propice nu are rost sa dau banii degeaba si sa ma supun unei chestiuni neplacute aiurea.
 
In fine...vedem luni...
 
Cu drag,
R.

luni, 7 octombrie 2013

Spre noi orizonturi

Azi am luat ultima pastila de Cerazette. Abia asteptam sa termin si ultima folie! Asta inseamna ca astept sa vina menstruatia si intre zilele 8-10 sa imi fac programarea pentru histerosalpingografie. Apoi, cum spuneam si in titlu, spre noi orizonturi. O luam de la capat cu speranta in suflet.

Sotul meu a terminat zincul si acidul folic si ia acum Profertil. Nu avea probleme foarte mari legate de sperma. Totul era intre limitele normale (e drept- spre limita inferioara), dar avea ceva probleme la morfologie. Sper sa se imbunatateasca totul datorita curei cu Zinc si acid folic (2 luni) si acum cu Profertil. Si Profertilul asta e cam scump, in jur de 200 de lei cutia cu 60 de comprimate. Se iau doua pe zi, deci ajunge cam o luna. Vom vedea apoi daca vom continua tot cu profertil (ca va trebui si eu sa incep Gonalul si o sa ne cam rupa la buzunar) sau o sa ia tot zinc cu acid folic (e mult mai ieftin, dar nu sunt continute toate vitaminele din profertil.) Daca nu ar fi toate tramentele astea atat de scumpe, stresul meu s-ar reduce serios.
 
Cu speranta in suflet,
R.

luni, 23 septembrie 2013

Instilatie- partea a 2-a

A doua instilatie a fost mult mai blanda pentru mine. Mi-a facut-o chiar doamna doctor si am simtit un usor disconfort dar a fost mult mai bine decat prima oara. Mi-a spus ca nu mai este nevoie sa revin pentru instilatii.
Am simtit aceeasi usturime cand a introdus substanta, apoi crampe, apoi usoare sangerari 3 zile.

Nu mi-am luat pijamale de acasa pentru ca nu am camasa de noapte si pentru ca mi se pare mai usor sa folosesc camasa de noapte de la maternitate. Cand am ajuns la garderoba tanti de acolo m-a luat la cearta de nu-mi venea sa cred. Niciodata nu mi s-a mai reprosat faptul ca nu am venit cu pijamale de acasa. Aproape ca imi venea sa plang- ma gandeam ca abia am ajuns in spital ca ma si ia toata lumea la dat explicatii. I-am spus lui Tanti ca e ok sa nu-mi mai dea nimic ca am un halat la mine. A oftat si mi-a inmanat pretioasa camasa de noapte. Ulterior m-am gandit si am ajuns la concluzia ca astepta sa ii dau bani pentru acest gest, lucru care m-a cam ingretosat. Dupa cum am mai spus, am o problema in a da spaga in general, dar sa dau spaga pentru a primi o camasa de noapte...asta chiar nici nu mi-a trecut prin cap!!!
 
Planul de bataie in continuare:
Cerazette pana termin cutia, apoi astept sa vina mesntruatia, sa se termine si o contactez pentru histerosalpingografie. Si asta am sa si fac. M-am interesat deja si, la o policlinica particulara, pretul pentru o histerosalpingografie este de 300 de lei. Doamna doctor mi-a spus ca acolo ar trebui sa o fac. Voi reveni cu un telefon la ea in perioada respectiva si vom vedea detaliile.
 
La spital am cunoscut o doamna care era dupa un FIV. Dupa ce a facut procedura la o clinica particulara din acest oras i s-a facut atat de rau, incat a trebuit sa stea o saptamana la terapie intensiva la maternitate. Cu toate acestea spunea ca ar fi in stare sa suporte orice doar pentru a-si implini visul. Cat am stat acolo i-a venit si rezultatul analizelor de sange din care parea ca nu a reusit sa ramana insarcinata. Offfff... FIV-ul a costat-o in jur de 170 de milioane de lei vechi, bani imprumutati de la banca pe o perioada de patru ani! Si eu ma plangeam ca m-a durut prima instilatie...
 
Nu stiu ce am. Probabil din cauza stresului si a pastilelor o iau razna si ma descarc aiurea pe sotul meu. Tip fara niciun motiv si simt ca nu e ok. Trebuie sa ma opresc si sa iau lucrurile un pic mai usor. Sa imi amintesc ca sunt si lucruri mai grele si mai grave pe lumea asta...
 
Cu drag,
R.

luni, 16 septembrie 2013

Continuam lupta pentru a avea un copil sanatos

Am fost la consult intr-o zi mare: Ziua Crucii. Sper ca Dumnezeu sa ma ajute in continuarea luptei noastre pentru a avea un copil sanatos.
 
Cum stau:
1. ovarele sunt ok. Cerazette si-a facut efectul si ovarele mele se odihnesc. Nu a aparut niciun chist, niciun folicul.
2. mi s-a spus ca in ceea ce priveste colul meu uterin s-ar putea sa avem un pic probleme. el incepe suplu si liber, cum e normal, numai ca la un moment dat apare o formatiune care poate impiedica spermatozoizii sa ajunga unde trebuie. de aceea mi s-a recomandat tot inseminare.
3. pentru sotul meu mi s-a recomandat din nou profertil. este un pic cam scump- in jur de 200 de lei. eu pana acum i-am dat zinc si acid folic care, alaturi de alte componente, se regasesc si in compozitia profertil. Probabil ca vom face un efort sa cumparam acest medicament.
4. dupa ce voi termina toate procedurile tot voi avea nevoie de stimulare ovariana.
 
Ce urmeaza:
1. In saptamana 23-28 septembrie facem instilatiile. Eu le-am numit intr-un post anterior distilatii, dar se pare ca am gresit:). Facem aceasta procedura deoarece, la operatie, s-a stabilit faptul ca trompa stanga era infundata. Mi s-a facut o procedura (nu mi s-a spus cum se numeste) in timpul operatiei prin care s-a delipit trompa si acum facem instilatiile. Pe scurt, se injecteaza in trompe un amestec de antibiotice. Teoretic se fac 3 instilatii, cu cate o zi pauza. Daca e ok se pot face doar doua.
 
2. Dupa ce termin folia de cerazette si dupa ce apare si se termina menstruatia, urmeaza sa facem o histerosalpingografie. Suna foarte complicat, dar am mai auzit de aceasta procedura. Ba chiar la un moment dat am si intrebat daca nu trebuie sa facem asa ceva. In fine...mai bine mai tarziu decat niciodata. Histerosalpingograma este o investigatie radiologica cu ajutorul careia se vizualizeaza partile interne ale uterului, trompele uterine si partile inconjuratoare. Histerosalpingograma se efectueaza prin introducerea unei substante de contrast la nivelul uterului prin intermediul unui tub introdus prin partea inferioara a vaginului. Detalii aici.
 
3. Daca histerosalpingografia este ok (sper sa fie asa) trecem la stimulare si apoi, eventual, la inseminare.
 
Doctorita parea sigura ca vom reusi, dar mie parca nu imi mai vine sa imi fac sperante. Cu toate acestea, suntem decisi sa mergem inainte si sa mai incercam.
 
Cu drag,
R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...