Se afișează postările cu eticheta Menopur. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Menopur. Afișați toate postările

marți, 20 mai 2014

Probleme...

Nu cresc cum trebuie!!! La ecografia de ieri, cu toata stimularea pe care am facut-o, avem un folicul de 13mm si doi de vreo 9 si ceva. Mai am si altii dar sunt prea mici si nu ii putem baga in seama. Asta e o problema destul de mare si complicata. Sincera sa fiu nu prea cred ca exista vreo rezolvare. Si doctorul era destul de suparat din pricina asta. Primul lucru pe care l-am incercat a fost sa facem o injectie cu 5 fiole de Menopur si sa renuntam la jumatatea de Diphereline. Asta a fost ieri. Azi nu fac nicio injectie si maine mergem din nou sa vedem ce s-a intamplat. De fapt maine aflam daca vom face FIV-ul luna aceasta. Doctorul mi-a spus ca, daca nu cresc foliculii cum trebuie, nu are rost sa aruncam banii pentru FIV. Apreciez foarte mult onestitatea lui.

In cazul in care nici maine nu se intampla nimic bun, ramane sa mai incerc cu alta substanta din ziua 3 a CM urmator. I-am spus deja ca la fel am reactionat si la Gonal-f si din acest motiv ma tem ca problema mea este fara rezolvare. Nu stiu care sunt cauzele si, ca sa fiu sincera, nici nu mai citesc nimic pe tema asta. Probabil ca e ceva hormonal. Doctorul a spus ca nu abandonam inca si ca daca vrem sa mai incercam tratamentul urmator nu trebuie sa facem pauza. Vom merge pe mana lui si, daca nu va fi bine maine, vom mai incerca o luna cum spune el.

Dar poate... speranta moare ultima...poate vom avea o surpriza placuta maine.
Cu drag si speranta,

R.

sâmbătă, 17 mai 2014

Nu vor sa creasca...

Da...sunt foarte nemultumita. Si doctorul e la fel. Cel mai mare folicul avea 9 mm in conditiile in care trebuia sa aiba 11. Si asta era cel mai mare. In rest... numarul e ok, pozitionarea ok, uter ok. Cred ca asta pare a fi fost problema mereu.

La recomandarea doctorului continui cu 3 Menopur si jumatate de Diphereline. S-a adaugat o fiola de Luveris (75 UI) pe zi. Acest medicament ar trebui sa conduca la cresterea foliculilor. Sper sa isi faca treaba.

In continuare iau in fiecare zi o pastila de acid folic si una de vitamina E.

Luni- 19 mai- din nou la control.

Cu speranta,
R.

luni, 12 mai 2014

Menopur

Sunt la patra zi de Menopur. Am facut patru fiole in prima zi si cate 3 in zilele urmatoare. Menopur-ul il fac dimineata iar dupa amiaza continui sa fac cate jumatate de Diphereline. Mai am de luat inca doua pastile de Progynova. La ultima ecografie medicul a zis ca treaba-i buna. Nu vad niciun efect secundar.

Maine mergem din nou la Chisinau pentru a vedea cum raspund la tratament si ce trebuie sa facem in continuare. Cred ca drumurile vor fi din ce in ce mai dese dar sper sa avem norocul de a avea un copil sanatos, asa cum ne dorim. Am momente in care simt ca totul parca nu e real. Ca e un vis ca toate acestea ni se intampla noua.

M-am lasat si de fumat. Nu e chiar foarte greu, doar ca sunt stresata sa nu ma ingras, avand in vedere ca sunt departe de a fi slaba:) Sper sa reusim.

Cu drag,
R.

joi, 8 mai 2014

La drum...

Din nou mergem spre Chisinau in cateva minute. Am fost luni, 5 mai. Dupa ecografie mi s-a injumatatit doza de Diphereline. Amestec toata compozitia dar fac doar cate jumatate pe zi. In plus, iau Progynova, cate 3 comprimate pe zi, pentru endometru.

Azi avem din nou o ecografie planificata si e posibil sa incepem injectiile cu Menopur.

La drum deci!
Cu drag,
R.

miercuri, 16 aprilie 2014

Tratamentul: fotografii si pret

Cum va spuneam... am fost la mai multe farmacii, am calculat, am comparat si ne-am oprit la farmacia Dona.



Am adaugat aceste fotografii pentru cazul in care mai este cinevat interesat de preturile acestor medicamente sau de felul in care arata.
Asadar:
Diphereline 0,1- cutie cu 7 bucati- 134,62 lei
Menopour 75UI, cutie cu 10 bucati- 825 lei
Am avut reducerea cu card Dona.
Cred ca va fi un pic mai complicat sa fac injectiile, avand in vedere ca trebuie sa combin cele doua substante. Era mult mai simplu cu Gonal-f dar sper ca acestea sa dea macar un rezultat bun- cu doua liniute.

Sarbatori fericite si luminoase si multa credinta!
Cu drag, 
R.

marți, 8 aprilie 2014

Pregatire pentru FIV

Ieri am fost din nou la Chisinau la ecografie. Dupa ce am facut toate analizele standard pentru FIV atat eu, cat si sotul meu, am inceput acest drum care speram sa ne implineasca visul.
 
Continuam asa:
1. din ziua 5 a CM (adica de pe 9 aprilie) cate un comprimat de Rigevidon pe zi, timp de 21 de zile- anticonceptionale
2. din ziua 21 a CM (adica de pe 25 aprilie) cate o injectie de Diphereline (0,1) pe zi, de preferinta seara.
3. voi avea de cumparat Diphereline- 3 cutii si Menopur- 40 de fiole. Am cercetat deja piata si, cel mai ieftin, aceste medicamente pot fi cumparate de la Farmacia Dona- in jur de 36 de milioane.
 
Am stat o multime la ecografie si ma tot gandeam ca ceva trebuie sa nu fie in ordine de se uita atat de mult doctorul. L-am lasat in pace si, dupa ce a terminat, l-am intrebat daca ovarele meu au activitate. S-a declarant oarecum multumit. A spus ca ovarele se comporta cum e normal la varsta mea si ca nu pot avea pretentii sa aiba o activitate ca la 25 de ani. Doctorul pare increzator si m-a rugat sa nu ma stresez 'ca mai rau fac.
 
Cu speranta si incredere in Dumnezeu si in doctor, mergem mai departe.
Cu drag,
R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...