Se afișează postările cu eticheta inseminare intrauterina. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta inseminare intrauterina. Afișați toate postările

joi, 12 iunie 2014

A treia inseminare artificiala

Si a avut loc a treia inseminare artificiala. Foarte deosebita fata de cele doua facute in Romania. 
1. pretul e cam la jumatate
2. nu m-a durut nimic. Nu am simtit niciun fel de arsura sau durerile mici pe care mi le amintesc de la celelelate doua inseminari. Am avut niste crampe mici dar acum deja nu mai simt nimic. Habar nu am daca e de bine sau nu!
3. chestiunea in comun e reprezentata de ovulele pe care trebuie sa le pun aproximativ 14 zile.

Doctorul a zis ca e increzator. Sotul meu i-a aratat filmul de la operatie, cat am stat eu cu picioarele in sus intr-o camera apropiata. Doctorul zice ca ovarul si trompa din dreapta nu prea mai sunt de luat in calcul. Eu stiam ca e posibil sa am probleme cu trompa din stanga. Nu mai spun ca am facut si instilatiile alea si dna doctor de aici mi-a spus ca trompele sunt bune! Ma doare capul si mi-e greu sa mai am incredere in doctori. Zau!

In fine... acum am ovulat pe partea stanga si doctorul din Chisinau zice ca sunt sanse. Sper din tot sufletul sa aiba dreptate si sa fie si Dumnezeu cu noi! Ar fi... o surpriza si un adevarat dar sa reusim asa, din moment ce prin FIV se pare ca sunt sanse foarte mici.

Cu dorinta si credinta,
R.

duminică, 28 aprilie 2013

Prima IUI= nereusita

Azi e ziua 2 a CM pentru mine. IUI-ul a fost, deci, nereusit. Nu am avut putere sa o sun pe dna doctor sa o anunt, iar maine am un examen important. Asa ca o voi suna, probabil, marti. Sunt...dezamagita...ingrijorata... Nu stiu ce va urma- sper ca cele doua luni de pauza. Am obosit fizic, psihic si financiar. Sper sa luam lunile alea de pauza si poate se va intampla atunci o minune! Am mai auzit de cazuri din astea.

Nu stiu ce sa mai spun. Nu-mi vine sa cred ca e asa de greu, ca nicaieri nu exista vreo certitudine...Parca as inota intr-un butoi cu smoala. Asa ma simt: in reluare...Bine ca nu am mai apucat sa-mi fac test de sarcina. Nu as mai fi suportat sa vad o singura liniuta acolo!!!

Ideea este ca parca nu ma pot imagina tinandu-mi copilasul in brate. Nu stiu daca este vreun semn sau ma simt asa pentru ca sunt acum trista si dezamagita... Nu o las balta, doar ca entuziasmul a scazut foarte mult!

R.

miercuri, 24 aprilie 2013

Ziua 11 dupa inseminare

Nu s-a intamplat nimic remarcabil inca. Ca sa fiu sincera, in sufletul meu, am impresia ca nu am reusit. Sper sa fiu contrazisa de realitate, totusi.

Aseara am visat o lebada alba. Am cautat pe net si am inteles ca inseamna o veste buna. Cu o seara inainte am visat cutremur. Am cautat pe net si am aflat ca inseamna veste rea. Asa ca mi-s in plop si plopu-n aer:))

Speranta moare ultima.

R.

sâmbătă, 20 aprilie 2013

7 zile

Au trecut 7 zile de la inseminare. Parca au trecut 7 ani, asa ma simt.

Nu am niciun simptom de sarcina, in schimb ma simt ca inainte de menstruatie...balonare, durere de spate, etc. Am gresit- ca-mi mai sta in fire- si o zi intreaga am petrecut pe un forum unde doamnele povesteau de nereusite IUI, FIV, etc. Am citit despre cineva care a ramas insarcinata la a opta FIV. Va dati seama ca m-a luat durerea de cap. Asa de greu sa fie oare?

Pana nu vine menstruatia mai am sperante de care sa ma agat, dar le simt din ce in ce mai slabe. Oricum saptamana viitoare voi fi destul de ocupata si sper sa nu mai cad in butoiul de melancolie. Daca nu se intampla nimic rau, voi face un test duminica viitoare. Ca tot pe forumul ala am citit ca multe nu au mai apucat sa faca niciun test ca le-a venit menstruatia. Poate...poate...

Cu drag,
R.

duminică, 14 aprilie 2013

IUI: impresii si sperante

Ieri a fost o zi importanta pentru noi.
La 9 am ajuns la cabinet si sotul meu a dat proba de sperma necesara. Urma sa fie preparata asa ca ne-am intors la 10 jumatate. Mai erau cateva cupluri programate pentru IUI. Am fost dusa intr-un fel de rezerva si mi s-a facut o injectie de NoSpa pentru relaxare musculara. Cam dureroasa injectia asta. Asistenta vorbea atat de incet, incat m-am asezat cu fata in sus, crezand ca imi va face injectia in burta:)) Si eu eram cam aeriana!

Am fost dusa apoi in sala unde mi s-a facut procedura. Nu am fost prea pregatita pentru etapa asta, nu ma asteptam sa simt o usturime asa mare si un fel de crampe abdominale. Sperma a fost ok, din cate mi s-a spus- 18 milioane de baietei s-au dat cu capul de peretii uterului cautand trompele. Cred ca era ca la 100 m garduri acolo:)) Sper sa fi fost unul suficient de abil si rapid. Nu mi-am mai facut ecografie dar cred ca ovulam- de aici crampele. Din pacate nu-mi amintesc cat a durat. Mi s-a parut ca a trecut foarte repede totul. Doamna doctor a fost foarte ok si m-a facut sa ma simt mai bine. Dupa procedura am ramas pe masa ginecologica 2-3 minute.

M-am reintors in rezerva unde am fost sfatuita sa stau intinsa in pat in jur de 15 minute. Intre timp a venit o doamna care se pregatea si ea de a III-a inseminare:(. Aici am dat fata in fata cu trista realitate- stiati ca procentele de reusita la IUI se dau avand la baza trei incercari? E cam deprimant, dar, cum spuneam, sper sa fiu eu cea care reuseste din prima. Si, ii doresc doamnei care mi-a fost pentru cateva minute colega, sa reuseasca acum. Din cate am discutat cu ea, tratamentul pe care l-a urmat a fost acelasi cu cel prescris mie.

Am revenit cam obosita acasa. Am stat cam toata ziua in pat, nu numai pentru ca asa am inteles ca e bine, dar parca nici nu mai aveam putere in mine.

Urmeaza acum sa-si faca si Dumnezeu datoria si sa ne ajute...

R.

sâmbătă, 13 aprilie 2013

40 de minute

Mai sunt 40 de minute pana la programarea pentru inseminare. Nu am emotii deocamdata dar am sufletul plin de speranta.

Sper sa fiu eu norocoasa aia la care procedura are succes din prima!
Doamne ajuta!

R.

joi, 11 aprilie 2013

Urmatorul pas: Inseminare artificiala

Am fost astazi la ecografie, conform planului. Marirea dozei de Gonal nu a avut un efect uimitor. Foliculul a crescut cam in aceleasi valori ca cel de luna trecuta, cand am facut doar 75 si nu 100 de unitati de Gonal. Asa ca are 18 mm si un pic si "banutul" de rigoare. Pentru ca endometrul e bun si ca sa evitam imbatranirea lui, facem urmatorul pas: inseminarea artificiala. Azi, in jurul orei 21, 21:30 facem injectia cu ovidrel si sambata la ora 9 ne prezentam la cabinet pentru prepararea "armatei" si inseminare.

Bineinteles ca am emotii si ca sunt cumpatata in ganduri si asteptari. NU MAI CITESC NIMIC de pe forumuri/site-uri...Am facut o cercetare din asta acum ceva timp si chiar nu vreau sa stiu prea multe. Am incredere ca totul va fi bine.

Nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici, dar ma bucur ca exista solutii. Sper sa fie o perioada buna pentru noi pentru ca asa de mult avem nevoie sa se intample ceva bun...

Doamne, te rugam sa ne ajuti!
R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...