Se afișează postările cu eticheta monitorizare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta monitorizare. Afișați toate postările

marți, 9 aprilie 2013

Ziua 13: stare de fapt

In ziua 13 a CM, dupa 10 Gonal de cate 75 si 8 doze de estrogen (Cyclo, pastilutele albe), stau cam asa:
1. endometru 7 mm trilaminat
2. ovar drept- chist 30 mm
3. ovar stang- doi folicului: unul de 15.9 mm, altul de 11.4 mm

Urmeaza sa maresc doza de Gonal la 100 si sa continui cu Cyclo. In ziua 15, joi, din nou eco. Doamna doctor spera sa ajung la un folicul de 20 mm pana atunci. Nu stiu ce sa spun avand in vedere ca luna trecuta, pe ovarul drept, in ziua 15 foliculul avea 18.8, iar enodemtrul era 8.3 trilaminat. Poate cu doza de gonal marita si, avand in vedere ca- cel putin din cate stiu- pe ovarul stang nu am niciun chist, foliculul se va dezvolta mai bine. Din cate am inteles, un folicul bun ar trebui sa aiba macar 20 mm. Luna trecuta am obtinut 20 si un pic abia in ziua 17.
Daca toate semnele vor fi ok cred ca vom incerca inseminarea artificiala... Ma sperie ideea de doua luni de pauza, desi financiar cu greu mai pot face unei alte luni de tratament.

Este imposibil sa nu reusim. Ne dorim prea mult!

sâmbătă, 6 aprilie 2013

Emotii

Emotii mari pentru ecografia de luni. Sper sa am un folicul bun...

Ma ingrijoreaza si situatia financiara. Tratamentul cu Gonal doar pentru patru zile ma costa 5 milioane si ceva. Daca vom face inseminare artificiala inseamna ca mai avem nevoie de aproximativ 9 milioane. Nici nu mai vreau sa fac calcule. Continui dar e din ce in ce mai greu si financiar si emotional. Sper ca tot efortul asta sa dea roade...adica ROD:)

Hai, bebe....vino la noi 'ca te asteptam de mult timp!

duminică, 31 martie 2013

Un nou inceput

Dupa ecografia de ieri, ziua 3 a CM, am aflat ca ovarele actioneaza pe rand. Adica in fiecare luna are activitate unul din ovare. Nu-mi vine sa cred ce prostuta sunt. Habar n-aveam chestia asta. Eu credeam ca ma pot baza doar pe ovarul drept. Dar, vestea asta este buna, pentru ca ovarul care trebuie sa munceasca luna asta e cel fara chist.

Continui tratamentul cu gonal F 75 pe zi (incepand cu ziua 3) si pastilutele albe de Cyclo (incepand cu ziua 5). Luni, 8 aprilie, voi merge la ecografie sa vad ce s-a mai intamplat.

Vestea proasta- daca nu se intampla nimic nici luna asta, vor urma cel putin doua luni de pauza...

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...