Se afișează postările cu eticheta foliculi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta foliculi. Afișați toate postările

marți, 20 mai 2014

Probleme...

Nu cresc cum trebuie!!! La ecografia de ieri, cu toata stimularea pe care am facut-o, avem un folicul de 13mm si doi de vreo 9 si ceva. Mai am si altii dar sunt prea mici si nu ii putem baga in seama. Asta e o problema destul de mare si complicata. Sincera sa fiu nu prea cred ca exista vreo rezolvare. Si doctorul era destul de suparat din pricina asta. Primul lucru pe care l-am incercat a fost sa facem o injectie cu 5 fiole de Menopur si sa renuntam la jumatatea de Diphereline. Asta a fost ieri. Azi nu fac nicio injectie si maine mergem din nou sa vedem ce s-a intamplat. De fapt maine aflam daca vom face FIV-ul luna aceasta. Doctorul mi-a spus ca, daca nu cresc foliculii cum trebuie, nu are rost sa aruncam banii pentru FIV. Apreciez foarte mult onestitatea lui.

In cazul in care nici maine nu se intampla nimic bun, ramane sa mai incerc cu alta substanta din ziua 3 a CM urmator. I-am spus deja ca la fel am reactionat si la Gonal-f si din acest motiv ma tem ca problema mea este fara rezolvare. Nu stiu care sunt cauzele si, ca sa fiu sincera, nici nu mai citesc nimic pe tema asta. Probabil ca e ceva hormonal. Doctorul a spus ca nu abandonam inca si ca daca vrem sa mai incercam tratamentul urmator nu trebuie sa facem pauza. Vom merge pe mana lui si, daca nu va fi bine maine, vom mai incerca o luna cum spune el.

Dar poate... speranta moare ultima...poate vom avea o surpriza placuta maine.
Cu drag si speranta,

R.

marți, 9 aprilie 2013

Ziua 13: stare de fapt

In ziua 13 a CM, dupa 10 Gonal de cate 75 si 8 doze de estrogen (Cyclo, pastilutele albe), stau cam asa:
1. endometru 7 mm trilaminat
2. ovar drept- chist 30 mm
3. ovar stang- doi folicului: unul de 15.9 mm, altul de 11.4 mm

Urmeaza sa maresc doza de Gonal la 100 si sa continui cu Cyclo. In ziua 15, joi, din nou eco. Doamna doctor spera sa ajung la un folicul de 20 mm pana atunci. Nu stiu ce sa spun avand in vedere ca luna trecuta, pe ovarul drept, in ziua 15 foliculul avea 18.8, iar enodemtrul era 8.3 trilaminat. Poate cu doza de gonal marita si, avand in vedere ca- cel putin din cate stiu- pe ovarul stang nu am niciun chist, foliculul se va dezvolta mai bine. Din cate am inteles, un folicul bun ar trebui sa aiba macar 20 mm. Luna trecuta am obtinut 20 si un pic abia in ziua 17.
Daca toate semnele vor fi ok cred ca vom incerca inseminarea artificiala... Ma sperie ideea de doua luni de pauza, desi financiar cu greu mai pot face unei alte luni de tratament.

Este imposibil sa nu reusim. Ne dorim prea mult!

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...