M-am uitat un pic pe statisticile blogului si am selectat trei intrebari frecvente legate de Gonal-F.
1. Pret Gonal: eu am dat un pic peste 5 milioane pentru un pen de Gonal-f 300. Am gasit un site unde pretul este mai mic- 4 milioane jumatate. Acum nu stiu cat e transportul si in ce conditii se efectueaza. Oricum este destul de greu de gasit produsul. Eu nu stau intr-un oras chiar mic/neinsemnat, dar tot e dificil de gasit- din cate stiu eu, aici se gaseste intr-o singura farmacie.
2. La ce ora se face Gonal-f?
Eu l-am facut in jurul orei 5. Nu este foarte important la ce ora il faceti, cu conditia ca sa fie in fiecare zi la aceeasi ora. Este mai comod dupa amiaza. Eu am luat anticonceptionale inainte si am pastrat, din obisnuinta, aceeasi ora.
3. Ce efecte adverse are Gonal-f?
Ei... daca cititi prospectul va ingroziti. La mine a fost totul ok. Nu m-am simtit deloc rau si singurul efect advers a fost lipsa mare din portofelul meu. Important e sa luati acest medicament numai la sugestia medicului si administrarea sa se faca sub observatia acestuia. Eu am fost la ecografii de monitorizare de cel putin doua ori pe saptamana in perioada respectiva. Nu m-am ingrasat, nu am avut stari de voma, ameteala, etc.
Sa vi se indeplineasca toate visele si sa aveti copilasi sanatosi si frumosi!
Cu drag,
R.
Se afișează postările cu eticheta Gonal-f. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Gonal-f. Afișați toate postările
marți, 23 iulie 2013
duminică, 31 martie 2013
Un nou inceput
Dupa ecografia de ieri, ziua 3 a CM, am aflat ca ovarele actioneaza pe rand. Adica in fiecare luna are activitate unul din ovare. Nu-mi vine sa cred ce prostuta sunt. Habar n-aveam chestia asta. Eu credeam ca ma pot baza doar pe ovarul drept. Dar, vestea asta este buna, pentru ca ovarul care trebuie sa munceasca luna asta e cel fara chist.
Continui tratamentul cu gonal F 75 pe zi (incepand cu ziua 3) si pastilutele albe de Cyclo (incepand cu ziua 5). Luni, 8 aprilie, voi merge la ecografie sa vad ce s-a mai intamplat.
Vestea proasta- daca nu se intampla nimic nici luna asta, vor urma cel putin doua luni de pauza...
Continui tratamentul cu gonal F 75 pe zi (incepand cu ziua 3) si pastilutele albe de Cyclo (incepand cu ziua 5). Luni, 8 aprilie, voi merge la ecografie sa vad ce s-a mai intamplat.
Vestea proasta- daca nu se intampla nimic nici luna asta, vor urma cel putin doua luni de pauza...
joi, 21 martie 2013
Pe "hold"
Ma aflu iar pe "hold"...data asta cu ceva mai multe sperante.
Am urmat luna aceasta tratament cu Gonaf F, doze de 75, 14 zile, si tratament cu Cyclo-Progynova, doar pastilutele albe, timp de 10 zile. Pastilutele astea au avut efectul asteptat in ceea ce priveste imbunatatirea endometrului.
La ultima ecografie s-a vazut un singur folicul bun, de aproximativ 21 mm. Am inteles ca un folicul trebuie sa aiba cel putin 20 mm pentru a fi considerat bun. Endometrul era bun, asa ca am facut o injectie cu ovitrelle 500 pentru declansarea ovulatiei. Am facut injectia vineri, la ora 18 si am prestat duminica la 6 dimineata. Luni am fost din nou la ecografie unde am vazut ca foliculul s-a spart. Deci toate conditiile au fost bune, ramane doar sa ne rugam acum.
In sfarsit, am aflat si care este problema. Ovarul stang nu are activitate remarcabila. Produce el niste folicului, dar sunt de dimensiuni atat de reduse, incat nu merita bagati in seama. LATER EDIT: Eronat- aveam sa aflu mai tarziu ca ovarele au activitate pe rand, in fiecare luna. Deci, draga ovarule stang, iarta-ma ca te-am subestimat si fii productiv!
Ovarul drept are un chist de aprox 3 cm, dar el e cel care e suficient de intelept incat sa mai produca, cu ajutorul lui Gonal, si un folicul bun. La ecografie, cand am vazut ca a crescut foliculul suficient, doamna doctor mi-a aratat ca in partea superioara foliculul avea ceva de genul "banutului" de la galbenusul de ou. Asta inseamna ca are un ovocit in el.
De acum nu ramane decat sa ma rog si, daca citeste cineva ce am scris aici, sa se roage un pic pentru mine.
Daca nu se intampla evenimentul asteptat, in ziua 3 a CM trebuie sa merg din nou la eco.
Da Doamne sa raman insarcinata. Te rogggg
R.
Am urmat luna aceasta tratament cu Gonaf F, doze de 75, 14 zile, si tratament cu Cyclo-Progynova, doar pastilutele albe, timp de 10 zile. Pastilutele astea au avut efectul asteptat in ceea ce priveste imbunatatirea endometrului.
La ultima ecografie s-a vazut un singur folicul bun, de aproximativ 21 mm. Am inteles ca un folicul trebuie sa aiba cel putin 20 mm pentru a fi considerat bun. Endometrul era bun, asa ca am facut o injectie cu ovitrelle 500 pentru declansarea ovulatiei. Am facut injectia vineri, la ora 18 si am prestat duminica la 6 dimineata. Luni am fost din nou la ecografie unde am vazut ca foliculul s-a spart. Deci toate conditiile au fost bune, ramane doar sa ne rugam acum.
In sfarsit, am aflat si care este problema. Ovarul stang nu are activitate remarcabila. Produce el niste folicului, dar sunt de dimensiuni atat de reduse, incat nu merita bagati in seama. LATER EDIT: Eronat- aveam sa aflu mai tarziu ca ovarele au activitate pe rand, in fiecare luna. Deci, draga ovarule stang, iarta-ma ca te-am subestimat si fii productiv!
Ovarul drept are un chist de aprox 3 cm, dar el e cel care e suficient de intelept incat sa mai produca, cu ajutorul lui Gonal, si un folicul bun. La ecografie, cand am vazut ca a crescut foliculul suficient, doamna doctor mi-a aratat ca in partea superioara foliculul avea ceva de genul "banutului" de la galbenusul de ou. Asta inseamna ca are un ovocit in el.
De acum nu ramane decat sa ma rog si, daca citeste cineva ce am scris aici, sa se roage un pic pentru mine.
Daca nu se intampla evenimentul asteptat, in ziua 3 a CM trebuie sa merg din nou la eco.
Da Doamne sa raman insarcinata. Te rogggg
R.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
Altă parte din poveste...
E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...
-
E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...
-
Cele 16 zile de Sovata au luat sfarsit ieri (11-27 septembrie). Nu mai descriu statiunea pentru ca este de vis oricum: e cea mai frumoasa s...
-
Ieri am inceput tratamentul cu Gonal-f pentru stimularea ovulatiei. Este destul de usor de facut injectia, mai ales ca exista un pen, cam c...