Eu am umblat cam tot orasul si, pana la urma, am gasit la Sensiblu. Avand in vedere ca se face la o anumita ora, indicata de medic, nu este recomandabil sa va apucati sa-l cautati in ultimul moment. Intrebati medicul daca va fi necesar sa folositi pregnyl si cautati din timp. De exemplu eu am fost la o farmacie unde nu era acest medicament, dar farmacistele mi-au spus ca il pot comanda, dar ca va ajunge dupa o zi. Deja era tarziu pentru mine.
Pregnyl am folosit o singura data. Ulterior, doctorita mi-a recomandat Ovidrel, care are cam aceeasi actiune cu pregnylul. Am gasit mai usor acest medicament care, insa, a fost mult mai scump decat pregnylul.
2. Doare injectia cu pregnyl?
Pe mine m-a durut, dar am uitat de mult de acea durere. E o usturime pe care o simti in momentul in care intra substanta dar atat. Nu mi-am facut singura injectia pentru ca erau doua substante (una lichida si una pulbere) care trebuiau amestecate, asa ca mi s-a parut prea complicat pentru mine. Injectia cu pregnyl am facut-o in mana, iar cea cu ovidrel in burta. Se fac ambele intramuscular.
3. Pregnyl in timpul sarcinii
Am inteles ca uneori se foloseste in timpul sarcinii pentru mentinere. Din pacate eu nu am ramas insarcinata, asa ca nu stiu detalii.
Cu drag,
R.