Se afișează postările cu eticheta Chisinau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Chisinau. Afișați toate postările

joi, 12 iunie 2014

A treia inseminare artificiala

Si a avut loc a treia inseminare artificiala. Foarte deosebita fata de cele doua facute in Romania. 
1. pretul e cam la jumatate
2. nu m-a durut nimic. Nu am simtit niciun fel de arsura sau durerile mici pe care mi le amintesc de la celelelate doua inseminari. Am avut niste crampe mici dar acum deja nu mai simt nimic. Habar nu am daca e de bine sau nu!
3. chestiunea in comun e reprezentata de ovulele pe care trebuie sa le pun aproximativ 14 zile.

Doctorul a zis ca e increzator. Sotul meu i-a aratat filmul de la operatie, cat am stat eu cu picioarele in sus intr-o camera apropiata. Doctorul zice ca ovarul si trompa din dreapta nu prea mai sunt de luat in calcul. Eu stiam ca e posibil sa am probleme cu trompa din stanga. Nu mai spun ca am facut si instilatiile alea si dna doctor de aici mi-a spus ca trompele sunt bune! Ma doare capul si mi-e greu sa mai am incredere in doctori. Zau!

In fine... acum am ovulat pe partea stanga si doctorul din Chisinau zice ca sunt sanse. Sper din tot sufletul sa aiba dreptate si sa fie si Dumnezeu cu noi! Ar fi... o surpriza si un adevarat dar sa reusim asa, din moment ce prin FIV se pare ca sunt sanse foarte mici.

Cu dorinta si credinta,
R.

marți, 10 iunie 2014

11 iunie 2014

Maine, miercuri, 11 iunie 2014, este ziua in care voi face a treia inseminare artificiala. Daca citeste cineva, intamplator, randurile acestea il/o rog sa se gandeasca un pic la mine. Strang energie pozitiva.

M-am mai gandit un pic si voi lua si filmul de la operatia de indepartare a chistului si nu ma las pana nu se uita doctorul un pic la ea. Cred ca l-ar ajuta sa mai intregeasca tabloul. Pana una alta speram in incercarea de maine, chiar daca nu stim care e situatia cu trompele uterine. La clinica din Chisinau pretul unei inseminari este de 1800 lei moldovenesti. Deci cam jumatate din cat costa la noi.

Cu speranta si incredere,
R.

marți, 8 aprilie 2014

Pregatire pentru FIV

Ieri am fost din nou la Chisinau la ecografie. Dupa ce am facut toate analizele standard pentru FIV atat eu, cat si sotul meu, am inceput acest drum care speram sa ne implineasca visul.
 
Continuam asa:
1. din ziua 5 a CM (adica de pe 9 aprilie) cate un comprimat de Rigevidon pe zi, timp de 21 de zile- anticonceptionale
2. din ziua 21 a CM (adica de pe 25 aprilie) cate o injectie de Diphereline (0,1) pe zi, de preferinta seara.
3. voi avea de cumparat Diphereline- 3 cutii si Menopur- 40 de fiole. Am cercetat deja piata si, cel mai ieftin, aceste medicamente pot fi cumparate de la Farmacia Dona- in jur de 36 de milioane.
 
Am stat o multime la ecografie si ma tot gandeam ca ceva trebuie sa nu fie in ordine de se uita atat de mult doctorul. L-am lasat in pace si, dupa ce a terminat, l-am intrebat daca ovarele meu au activitate. S-a declarant oarecum multumit. A spus ca ovarele se comporta cum e normal la varsta mea si ca nu pot avea pretentii sa aiba o activitate ca la 25 de ani. Doctorul pare increzator si m-a rugat sa nu ma stresez 'ca mai rau fac.
 
Cu speranta si incredere in Dumnezeu si in doctor, mergem mai departe.
Cu drag,
R.

joi, 27 martie 2014

Un pic mai linistita...

Maine plecam din nou spre Chisinau cu rezultatul analizelor si cred ca vom face si o noua ecografie. Intre timp am fost la medicul de familie care m-a linistit in privinta toxoplasmozei. Citisem si eu intre timp si mi-a confirmat si el ca deja am dezvoltat anticorpi si toxoplasmoza este veche, deci nu e niciun pericol pentru un viitor fat. Ba, dupa parerea mea, e mai bine ca o am deja pentru ca nu sunt sanse sa fac din nou in timpul sarcinii, iar acest lucru ar fi mai primejdios. Sunt convinsa ca la fel imi va spune si medicul de la Chisinau. O grija mai putin:) Cu rh-ul nu e mare lucru, chiar daca ar fi fost de preferat sa nu fie la mine negativ si la el pozitiv. Din cate am inteles, trebuie anuntat medicul si se face o injectie cu nu stiu ce.
 
Sper ca vestile sa fie bune.
Cu drag,
R.

marți, 3 decembrie 2013

Debusolare generala! Pe unde sa o apucam?

Am revenit. Faptul ca nu am mai scris nimic aici nu inseamna ca am lasat-o balta. Sunt un pic bulversata. Stiam ca asa se va intampla cand ma voi duce la un alt medic. E, intr-un fel, ca la mesteri: "Vai, dar cine v-a montat centrala asta? Vai...ce prost a putut sa lucreze!, etc".
 
Am fost la consult la medicul din Chisinau care a venit in Iasi. Era ca la Mecca...full de femei cu probleme de fertilitate. Lucreaza la New Med Life, dar si la alte clinici din Moldova si Ucraina. Mi-a facut o impresie buna, in general... doar ca a spus cateva chestii care, cum spuneam, m-au bulversat:
1. "Nu stiati ca, incepand de la Congresul medicilor de nu stiu unde de dinainte de 2000, s-a discutat despre faptul ca nu trebuie sa se mai faca instilatii?" Cica s-a demonstrat ca ele mai degraba infunda trompele decat sa le desfunde! What???
2. "Da' ce? V-au facut driling ovarian? Dumneavoastra nu aveti nevoie de asa ceva!" What???
3. "Ei...sperma asta nu prea e buna!" What???
 
In fine...a ajuns la concluzia ca trompa stanga e infundata. A zis ca a vazut lichid in ea la ecografie si ca asta inseamna ca e infundata. In concluzie, avand in vedere ca sunt probleme si din partea mea si a sotului, ne sfatuieste sa facem FIV. Daca facem FIV, parerea lui e ca raman insarcinata din prima.
 
Am mai asteptat pana au iesit si colegele mele sa vad ce le-a spus. Ma gandeam sa nu cumva sa recomande doar FIV pentru ca se pricepe la asta 'ca asta face el de obicei. Dar: unei colege nu i-a spus sa faca FIV si alteia i-a spus ca si cu FIV va fi greu. Deci am concluzionat ca nu e rau intentionat.
 
Costurile FIV la clinica din Moldova ar fi: 1500 euro procedura propriu zisa la care se adauga 1000 de euro tratamentul.
 
Ce sa spun...inca nu ne-am hotarat. Avand in vedere ca vine iarna si ca va fi mai dificil cu transportul, ma gandesc sa continui luna decembrie aici, acasa. In decembrie ar trebui sa ovulez pe trompa buna, desi nu pot baga mana in foc ca e buna. Toate informatiile astea care se bat cap in cap ma fac sa nu mai am incredere in nimic!
 
Despre medicii de la Chisinau am auzit multe lucruri bune. Multe cazuri au reusit acolo in foarte scurt timp, dupa ani de zile si o multime de bani cheltuiti in Romania. Iau in considerare aceasta posibilitate...
 
Da-ne, Doamne, gandul cel bun!
 

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...