Se afișează postările cu eticheta tratament homeopatic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tratament homeopatic. Afișați toate postările

duminică, 11 august 2013

Tratamente homeopatice impotriva infertilitatii

Am citit destul de mult despre tratamentele homeopatice impotriva infertilitatii. Nu am urmat niciunul inca nu pentru ca nu as avea incredere, ci pentru ca inca nu am gasit pe cineva sa ma indrume in aceasta privinta. De fapt...stati...cred ca am urmat un asemenea tratament cand am folosit Carpicon supozitoare pentru chisturile ovariene. Nu am scapat, insa atunci, de chistul pe care a trebuit sa il scot prin celioscopie. Eu nu am urmat tratamentul in forma prezentata pe site. Am folosit cate un supozitor/zi, dupa terminarea ciclului menstrual, timp de zece zile/luna, pentru o perioada de trei luni.

Eu nu cred ca e suficient sa bei nu stiu ce ceaiuri sau sa iei nu stiu ce pilule naturiste si gata: te-ai vindecat! Si plantele astea trebuie intelese fiecare in parte, precum si eventuala combinatie intre ele sau intre ele si alte tratamente pe care le urmezi, sau intre ele si alte eventuale probleme de sanatate pe care le ai... Nu mi se pare ca problema asta ar trebui tratata in mod simplist. Zilele trecute o doamna imi povestea cum a luat ea propolis si i-a disparut o rana de pe col. Ei... asta mi se pare o lovitura data tratamentelor homeopatice:)) Cine mai poate avea incredere in ele cand aude asa ceva?:)

Dar sa redevenim seriosi. E asa o ameteala continua intre medicamentele care sunt prescrise si eventualele alternative naturiste. Pana acum aveam mai multa incredere in medicamente pentru ca ma gandeam ca ele sunt supuse unui proces mai aspru inainte de a fi autorizate si disponibile in farmacii. Dar, totodata, sunt de parere ca in multe cazuri se prescriu aiurea aceaste medicamente. Va rog sa-mi scuzati scepticismul, dar acesta se bazeaza pe recentele mele experiente legate de medici si felul in care acestia isi profeseaza meseria. La fel, si modul in care unii sustin ca s-au vindecat miraculos de tot felul de probleme datorita faptului ca au luat aloe-vera sau mai stiu eu ce ma pune pe ganduri.

Am citit aici dar numai (sunt multe site-uri cu informatii asemanatoare) despre tot felul de tratamente naturiste. Unele femei povestesc chiar de reusite datorate acestor tratamente. Lucrurile astea ma fac sa ma gandesc mai mult la acest aspect. Eu nu as urma o asemenea reteta luata de pe net, dar ma gandesc din ce in ce mai mult sa merg si la un homeopat pentru a mai afla o parere.

Cu drag,
R.

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...