Se afișează postările cu eticheta endometru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta endometru. Afișați toate postările

joi, 24 octombrie 2013

Valori ziua 15 si iar IUI

Ieri a fost ziua 15, iar lucrurile aratau foarte bine. Foliculul a crescut de la 16,4 la 20 de mm, iar endometrul de la 7,3 la 8,9 mm. Am vorbit cu doctorita si mergem iar pe inseminare. Am ales aceasta varianta deoarece la o ecografie mi-a spus ca am o mica formatiune care este pe uter si e mai bine sa mergem tot cu IUI. Am fost de acord si pentru ca stiu ca trompa dreapta e ok. Daca era pe trompa stanga ma mai gandeam.
 
Aseara la 21.30 am facut ovritrelle, iar maine, 25 octombrie, ora 10 merg la cabinet pentru inseminare. Sunt foarte curioasa sa vad proba sotului si sa pot sa o compar cu cea anterioara. Sa vedem daca profertilul si tratamentul cu zinc au dat vreun rezultat.
 
Acum sunt foarte stresata si imi pun tot felul de intrebari tampite:
1. Daca am ovulat ieri intre ora de la care am iesit de la eco si ora la care am facut ovitrelle?
2. Daca am facut ovitrelle sigur nu ovulez inainte de 36 de ore?
3. Nu "imbatraneste" prea mult endometrul?
4. O fi ceva in foliculul ala?
 
Nu pot sa imi raspund la niciuna din intrebari. Am vrut ieri sa au teste de ovulatie dar nu am gasit la prima farmacie la care am incercat, asa ca am zis ca e vreun semn si am lasat-o balta!
 
Cu emotii in suflet si cu speranta...
R.

marți, 9 aprilie 2013

Ziua 13: stare de fapt

In ziua 13 a CM, dupa 10 Gonal de cate 75 si 8 doze de estrogen (Cyclo, pastilutele albe), stau cam asa:
1. endometru 7 mm trilaminat
2. ovar drept- chist 30 mm
3. ovar stang- doi folicului: unul de 15.9 mm, altul de 11.4 mm

Urmeaza sa maresc doza de Gonal la 100 si sa continui cu Cyclo. In ziua 15, joi, din nou eco. Doamna doctor spera sa ajung la un folicul de 20 mm pana atunci. Nu stiu ce sa spun avand in vedere ca luna trecuta, pe ovarul drept, in ziua 15 foliculul avea 18.8, iar enodemtrul era 8.3 trilaminat. Poate cu doza de gonal marita si, avand in vedere ca- cel putin din cate stiu- pe ovarul stang nu am niciun chist, foliculul se va dezvolta mai bine. Din cate am inteles, un folicul bun ar trebui sa aiba macar 20 mm. Luna trecuta am obtinut 20 si un pic abia in ziua 17.
Daca toate semnele vor fi ok cred ca vom incerca inseminarea artificiala... Ma sperie ideea de doua luni de pauza, desi financiar cu greu mai pot face unei alte luni de tratament.

Este imposibil sa nu reusim. Ne dorim prea mult!

Altă parte din poveste...

 E 2021 și înainte de asta au fost toți anii ăștia despre care am scris până acum sau despre care am tăcut până acum. Nu e ușor să treci mer...